Woda a firma

Proces odwróconej osmozy to obecnie najskuteczniejsza metoda na oczyszczanie wody. Największą zaletą odwróconej osmozy jest to, że do jej przebiegu nie jest wymagane użycie środków chemicznych.

Wystarczy filtr, który świetnie radzi sobie nawet z najdrobniejszymi cząsteczkami. Dzięki niemu można uzyskać krystalicznie czystą wodę bezpieczną zarówno do picia, jak i do użytku w różnych urządzeniach AGD.

Proces odwróconej osmozy

Filtracja wody przy pomocy odwróconej osmozy wykorzystuje naturalne procesy znane w przyrodzie.

Odwrócona osmoza to sytuacja, w której woda poddana odpowiedniemu ciśnieniu i przepuszczona przez specjalną półprzepuszczalną membranę osmotyczną, oddziela się od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i szkodliwych substancji, takich jak bakterie, wirusy, metale ciężkie czy sole.

Membrana osmotyczna to kluczowy  element procesu filtracji odwróconej osmozy. Cechuje się selektywną przepuszczalnością, dzięki czemu jest w stanie oddzielić cząsteczki wody od rozpuszczonych w niej substancji, takich jak zanieczyszczenia, bakterie lub sole.

Zabrudzenia te pozostaną po jednej stronie membrany, podczas gdy do naszych kranów trafi idealnie czysta, wysokiej jakości woda. Jest ona wolna między innymi od rdzy obecnej w kanalizacji, żelaza, rtęci, manganu, ołowiu, ale także pestycydów czy nieprzyjemnego zapachu spowodowanego wysokim stężeniem chloru.

W procesie odwróconej osmozy istotne jest odpowiednie ciśnienie wody, które pozwala niejako przepchnąć ją przez membranę i oddzielić od zanieczyszczeń. Woda osmotyczna jest pozbawiona nawet do 98% zanieczyszczeń, dlatego jest całkowicie bezpieczna do picia bez wcześniejszego przegotowania.

Zastosowanie filtrów odwróconej osmozy

Filtry odwróconej osmozy można z powodzeniem stosować do uzdatniania wody spożywczej oraz tej wykorzystywanej w procesach technologicznych. W mieszkaniach i domach jednorodzinnych stosuje się je do oczyszczania wody z kranu oraz tej pobieranej ze studni, wcześniej wstępnie oczyszczonej do wymaganej jakości.

W przypadku złej jakości, brudnej wody można rozważyć instalację rozbudowanej kolumny filtracyjnej, aby oczyszczać całą wodę pompowaną do instalacji domowej. Urządzenia te wymagają podłączenia do instalacji kanalizacyjnej oraz elektrycznej, jeżeli są sterowane automatycznie.

Rodzaje filtrów odwróconej osmozy

Systemy odwróconej osmozy najczęściej montuje się punktowo, pod zlewem w kuchni. Dzięki temu uzyskujemy czystą wodę do picia prosto z kranu. W zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji można wybierać spośród różnych rodzajów filtrów i membran osmotycznych.

Standardowe filtry odwróconej osmozy są wyposażone w osobny zbiornik na wodę o pojemności od 8 do 12 litrów, gdzie znajduje się przefiltrowana woda, do której mamy stały dostęp, nawet gdy chwilowo nie będzie bieżącej wody. Tego rodzaju filtr zabiera jednak więcej miejsca niż kompaktowe filtry bez zbiornika, trzeba więc uwzględnić to przy montażu.

Filtry odwróconej osmozy bez zbiornika charakteryzują się niewielkimi gabarytami. Są chętnie wybierane do pomieszczeń o niewielkiej powierzchni. Posiadają pompę, która na bieżąco dostarcza wodę poddaną odpowiedniemu ciśnieniu.

Poza tym filtry odwróconej osmozy  warto wyposażyć w dodatkowe wkłady, które poprawią jakość oczyszczonej wody, wzbogacając ją o cenne jony i minerały. Polepszą też smak i zapach wody lub podniosą jej pH do optymalnego poziomu. W tym celu trzeba zamontować wkład mineralny, jonizujący, węglowy lub bioceramiczny.

Wymiana filtrów odwróconej osmozy nie jest skomplikowana. Może przebiegać na dwa sposoby: na szybkozłączkę lub na gwint. Wymianę filtrów pierwszego, wstępnego stopnia filtracji warto zaplanować co pół roku, a jeżeli woda nie ma złych parametrów, to maksymalnie raz do roku.

Korzyści wynikające z użycia odwróconej osmozy

Filtry odwróconej osmozy stosowane w domu czy biurze mają wiele zalet. Najważniejsza to oczywiście dostęp do czystej, smacznej i zdrowej wody, którą można pić bez gotowania czy dodatkowego filtrowania oraz stosować do mycia lub w urządzeniach AGD – bez obawy o ich zakamienienie. Filtry to też dobre rozwiązanie dla osób zmagających się z alergią lub problemami skórnymi.

Poza tym filtry odwróconej osmozy cechują się dużą wydajnością i stanowią ekologiczne rozwiązanie w porównaniu do zwykłych filtrów z plastiku, które trzeba wymieniać znacznie częściej, generując odpady  dla środowiska.

Filtry odwróconej osmozy warto zamontować także w biurze i firmie, by obniżyć koszty wody pitnej udostępnianej pracownikom oraz zapewnić im wodę najwyższej jakości. Coraz częściej filtry odwróconej osmozy można spotkać także w restauracjach i hotelach.

Wpływają one korzystnie na jakość wody wykorzystywanej do przygotowywania potraw i napojów, chronią instalacje i urządzenia przed awariami wywołanymi osadami z wody, a także znacząco zmniejszają liczbę generowanych śmieci, w porównaniu z korzystaniem z wody butelkowanej.

Odwrócona osmoza to bez wątpienia najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązanie na uzyskanie czystej wody, pozbawionej zanieczyszczeń, toksyn, alergenów oraz bakterii, wirusów i grzybów.

Sprawdź również:

Sanityzacja dystrybutorów wody

Rodzaje dystrybutorów do wody

Dystrybutory wody – jakie mają wady i zalety?