Regularne picie wody jest konieczne, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Bagatelizowanie tego prowadzi do poważnych problemów, dlatego coraz więcej osób dba o ten aspekt zdrowego stylu życia – zarówno w domu, jak i w pracy.

Zakup wody butelkowanej ma wiele wad, dlatego ogromną popularność zyskują dystrybutory do wody. Wielu osobom kojarzą się one z gargantuicznymi butlami z kranikami, ale są to relikty przeszłości. Współczesne dystrybutory to nie tylko praktyczne zastosowanie, ale również elegancki design. Czym wyróżniają się takie dystrybutory? Jakie mają zalety i wady? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Czym są dystrybutory wody?

Choć dystrybutory wody mogą kojarzyć się z wielkimi i nieporęcznymi zbiornikami straszącymi w przestrzeniach publicznych, to współczesne modele są zdecydowanie bardziej stylowe. Dystrybutor jest urządzeniem, które zapewnia dostęp do świeżej wody. Warto zaznaczyć, że na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów dystrybutorów.

Wybór konkretnego rodzaju zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Dzięki temu urządzenie jest dostosowane do danego miejsca. Warto zaznaczyć, że dystrybutory wody można zarówno wydzierżawić, jak i kupić na własność.

Jak działają dystrybutory wody?

Działanie dystrybutora uzależnione jest od jego rodzaju. Na rynku dostępne są przede wszystkim dystrybutory butlowe oraz bezbutlowe. W przypadku dystrybutorów butlowych woda pobierana jest ze specjalnych zbiorników, które są postawione na dystrybutorze lub ukryte są we wnętrzu urządzenia. Takie rozwiązanie nie jest estetyczne a jednocześnie mało okologiczne czy wygodne.

Warto podkreślić, że w przypadku butlowych dystrybutorów używa się około 20-litrowych butli, co nie jest przykładem ekologiczności tego rozwiązania, zmniejszenia zużycia plastikowych butelek czy ograniczenia emisji CO2 związanej z produkcją i transportem wody butelkowanej.

Bezbutlowe dystrybutory wody są urządzeniami, których sposób działania jest zdecydowanie inny. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie to jest bezpośrednio podłączone do sieci wodociągowej. Taki dystrybutor pobiera wodę z sieci i filtruje ją. Dzięki temu usuwane są zanieczyszczenia biologiczne, chemiczne i mechaniczne. Dystrybutory bezbutlowe zapewniają dostęp do wody ciepłej, zimnej, a nawet gazowanej!

Jak doskonale widać, te dwa rodzaje dystrybutorów zdecydowanie różnią się od siebie. Z tego też powodu znajdują one zastosowanie w różnych miejscach, takich jak biura, placówki edukacyjne, szpitale, przychodnie, centra handlowe oraz domy prywatne.

Dystrybutor wody jest jednym z najlepszych sposobów na to, aby codziennie cieszyć się świeżą i smaczną wodą. Dorosły człowiek powinien dziennie wypijać około 1,5-2 litry wody, a dystrybutory pomogą o to zadbać!

Jakie są zalety korzystania z dystrybutorów wody?

Główną zaletą korzystania z dystrybutorów wody jest ich ekologiczność. Szczególnie widoczne jest to w przypadku biurowego użycia, ponieważ tradycyjna woda butelkowana to ogromne ilość plastiku, który trafia na wysypiska każdego miesiąca.

Dystrybutor wody z butlą generuje znaczne ilości plastiku i śladu węglowego, a jego bezbutlowa alternatywa oznacza całkowity brak sztucznych odpadów!

Kolejną zaletą dystrybutorów bezbutlowych jest niewątpliwie wygoda. Wystarczy podejść do dystrybutora i gotowe! Jest to szczególnie istotne w przypadku biur, w których na tradycyjną wodę butelkowaną trzeba znaleźć odpowiednią ilość miejsca. Dystrybutory są niewielkie i estetyczne, dzięki czemu stanowią praktyczny element wystroju każdego wnętrza, zarówno służbowego, jak i prywatnego.

Warto przypomnieć także o możliwości dostarczania wody ciepłej, zimnej oraz gazowanej. Dzięki temu taki dystrybutor z powodzeniem może zastąpić w biurze czajnik oraz butelkowaną wodę gazowaną. A wszystko mieści się w małym i elegancko zaprojektowanym urządzeniu. To właśnie z tego powodu coraz większa liczba biur decyduje się na inwestycję w dystrybutor do wody.

Jakie są wady korzystania z dystrybutorów wody?

Oczywiście dystrybutory wody nie są bez wad, jak praktycznie każde urządzenie. Jednym z największych minusów butlowych dystrybutorów wody jest ryzyko rozwijania się w nich bakterii, jeżeli zbiornik stoi zbyt długo. Kolejną wadą tego rodzaju dystrybutora jest konieczność magazynowania butli z wodą.

Rozwiązaniem tych problemów są bezbutlowe dystrybutory wody, które nie tylko nie potrzebują magazynowania butelek, ale także skutecznie filtrują wodę, dzięki czemu pozbywają się wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów. Bezbutlowe dystrybutory kupowane są najczęściej przez firmy, aby służyły one w biurze większej ilości pracowników.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze dystrybutora wody?

Wybierając dystrybutor do wody trzeba przede wszystkim określić jego rodzaj. W przypadku braku możliwości podłączenia do istniejącej instalacji wodociągowej można zastosować butlowy dystrybutor. Nie potrzebuje on podłączenia do sieci wodociągowej. Możliwe jest postawienie go w dosłownie każdym miejscu. Trzeba jednak wówczas pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni magazynowej do składowania napełnionych oraz zużytych butli.

Bezbutlowe dystrybutory to rozwiązanie dla firm lub użytkowników prywatnych, którzy stawiają na długofalowe korzystanie z tego urządzenia w jednym miejscu. Podłączenie dystrybutora do sieci wodociągowej eliminuje problem składowania zużytych i pełnych butli.

Sprawdź również:

Dystrybutor wody dla firm — jaki wybrać?

Rodzaje dystrybutorów do wody

Jak działa dystrybutor wody?