butelki plastikowe

Pisaliśmy już kiedyś na naszym blogu o popularnych metodach zaopatrywania pracowników w wodę do picia. Jedną z tych metod jest kupowanie plastikowych butelek z wodą o pojemności 0,5 do 1,5 litra.

Nawet przy kupowaniu najtańszej wody w największych butelkach jest to metoda wychodząca najdrożej w przeliczeniu na litr wody. Oczywiście będą zdarzały się sytuacje, kiedy firma nie ma możliwości innego zaopatrzenia pracowników w wodę jeśli np. ci pracują na budowach dróg czy mostów, z dala od siedziby firmy czy wody bieżącej, ale ile jest takich sytuacji?

Z naszych obserwacji wynika, że – głównie dla wygody firmy kupują wodę w butelkach dla dyrekcji, zarządu, gości. I bardzo często są to butelki o pojemności 0,5 litra, najbardziej nieekonomiczne i najbardziej nieekologiczne. Osoby zamawiające taką wodę często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo te małe butelki zanieczyszczają środowisko i jak wielki ślad węglowy za sobą ciągną.

Zobacz ofertę: woda do biura

Bo przecież butelki plastikowe z wodą to same naj. 😉

  • najdroższe,
  • najbardziej nieekologiczne,
  • najdłużej się rozkładają,
  • największy ślad węglowy
  • potrzebują najwięcej miejsca na przechowywanie
  • zajmują najwięcej miejsca na plastik w kontenerze

Warto zastanowić się, czy dla ochrony środowiska naturalnego nie warto jednak zmienić przyzwyczajeń i zacząć korzystać z bezbutlowych dystrybutorów wody i szklanych dzbanków na wodę.

Jeśli podejmiecie taką właśnie decyzję, najbardziej wdzięczne będą wam w przyszłości wasze dzieci 🙂

Bezcenna EKOLOGIA dookoła nas !!!

Ekologiczne nawyki w biurze sprzyjają nie tylko ochronie naszego środowiska, ale mają wymierny wymiar ekonomiczny. Biorąc pod uwagę fakt, iż znaczną część życia spędzamy w pracy- biurze, ilość produkowanych przez nas śmieci jest zatrważająca. Analizując ilość zużywanego plastiku dziennie przez jedną firmę, mnożąc przez liczbę dni w miesiącu spędzonych w biurze, a później przez liczbę lat itd. uzyskamy tysiące kilogramów plastiku.

Uzyskane dane zatrważają, recykling plastiku w Polsce wynosi mniej niż 40%, z wytworzonych 1 mln ton rocznie. Dynamika wzrostu zużycia tworzyw sztucznych w Polsce jest wyższa niż średnia europejska, szacuje się iż 2022 wyniesie 1,3 mln ton.

Co możemy zrobić żeby chociaż w małym stopniu przyczynić się do zmniejszenia tej liczby?

Zacznijmy bez wysiłku, od wody!

Eliminując wodę w butelkach i butlach! Zamiast nich zacznijmy stosować w naszych biurach dystrybutory bezbutlowe. Przy tak niewielkiej zmianie jedno biuro jest w stanie wyeliminować kilkanaście kilogramów plastikowych butelek tygodniowo. Nie zapominamy również o aspekcie ekonomicznym. Koszt 1 litra wody zmniejsza się nawet o ok. 80%, a dodatkowo oszczędzamy na utylizacji plastikowych butelek i ograniczeniu śladu węglowego.