Dystrybutory wody to częste rozwiązanie na dostarczenie wody pitnej do biur, firm, placówek publicznych, ale także domów. Chociaż woda kranowa jest w naszym kraju całkowicie bezpieczna do picia, to jednak należy zadbać o właściwą higienę urządzeń dystrybuujących wodę. W tym celu w ramach serwisu wykonuje się sanityzację dystrybutorów wody.

Z tego artykuł dowiesz się:

  • czym jest sanityzacja dystrybutorów wody,
  • jak krok po kroku przebiega ten proces,
  • jakie są konsekwencje braku sanityzacji dystrybutorów wody,
  • kto powinien wykonywać sanityzację dystrybutorów wody.

Na czym polega sanityzacja dystrybutora wody?

Po pewnym czasie użytkowania dystrybutora wody naturalnym zjawiskiem jest pojawienie się rozmaitych drobnoustrojów i mikroorganizmów na jego zewnętrznych częściach. Podczas codziennego korzystania z dystrybutora dostają się one do wody, zanieczyszczając ją. Picie takiej wody może być niebezpieczne dla zdrowia.

Celem sanityzacji jest dokładne czyszczenie tych elementów dystrybutora, które są narażone na zanieczyszczenia pogarszające jakość wody pitnej.

Podczas tego procesu najpierw usuwane są mikroorganizmy, drobnoustroje i inne zanieczyszczenia z zewnętrznych części urządzenia. Stosuje się do tego profesjonalne preparaty czyszczące z odpowiednim atestem.

Drugi etap to dezynfekcja części mających bezpośredni kontakt z wodą. Są to krany, zbiornik na wodę i ociekacz. Są poddawane czyszczeniu, a następnie przechowywane w hermetycznych opakowaniach do czasu ponownego montażu To pozwala zachować wysoką higienę urządzenia.

Ważną częścią dbania o dystrybutor wody jest odkamienianie, czyli usunięcie osadów mineralnych z elementów dystrybutora narażonych na ich odkładanie się.

Regularna sanityzacja i odkamienianie dystrybutorów wody wpływa pozytywnie na smak wody, poprawia też działanie urządzenia, które dzięki temu zużywa mniej energii.

Systematyczna sanityzacja dystrybutorów – dlaczego jest ważna?

Aby dystrybutor wody działał prawidłowo i był czysty, należy poddawać go sanityzacji regularnie – przynajmniej raz na pół roku. Zwlekanie z sanityzacją dystrybutora wody może w najlepszym wypadku zmniejszyć efektywność jego działania.

O wiele gorsze konsekwencje wynikają jednak z picia zanieczyszczonej wody, zwłaszcza gdy dystrybutor znajduje się w biurze, firmie czy miejscy publicznym i może korzystać z niego wiele osób.

Wypicie wody z zanieczyszczonego dystrybutora może skutkować dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak niestrawność, bóle żołądka, nudności, wymioty czy biegunka. A niekiedy może wywołać o wiele poważniejsze problemy zdrowotne.

Dlatego regularna sanityzacja dystrybutorów wody to gwarancja zachowania wysokiej higieny i najwyższej jakości wody.

Zalety regularnego czyszczenia dystrybutorów wody

Korzystając z regularnej sanityzacji dystrybutorów wody, możesz mieć pewność, że urządzenie będzie pracowało prawidłowo oraz dłużej zachowa swoją żywotność. Sanityzacja to część zalecanego serwisu, który wykonywany okresowo, chroni przed awariami dystrybutora.

A to pozwala uniknąć sytuacji, w której urządzenie trafia do naprawy i przez kilka tygodni firma czy biuro pozostaje bez dostępu do wody i poniesiemy wysokie koszty naprawy.

Poza tym regularne czyszczenie dystrybutora wpłynie na smak wody. Sanityzacja pozwala bowiem usunąć zabrudzenia, które tworzą się w trudno dostępnych miejscach i są niełatwe do usunięcia.

W trakcie takiego dokładnego czyszczenia zostają całkowicie usunięte, dzięki czemu woda pitna jest wolna od wszelkich zanieczyszczeń, bakterii i szkodliwych związków chemicznych.

Kto powinien wykonywać usługę sanityzacji?

Aby proces sanityzacji dystrybutorów wody był wykonany profesjonalnie i fachowo, powinien się nim zająć firma specjalizująca się w sprzedaży, dzierżawie i serwisie dystrybutorów.

Tylko fachowcy dysponują odpowiednią wiedzą, sprzętem i preparatami, które pozwolą dokładnie wyczyścić urządzenia w miejscach, do których użytkownik nie mógłby samodzielnie dotrzeć, czyszcząc dystrybutor w tradycyjny sposób.

Decydując się na współpracę z naszą firmą, możesz liczyć na kompleksową opiekę w zakresie dzierżawy dystrybutora wody, jego regularnych serwisów, sanityzacji, odkamieniania oraz ewentualnych napraw.

Jesteśmy przedstawicielami wiodących firm oferujących filtry do wody, dystrybutory do wody oraz urządzenia do jej uzdatniania. Współpracujemy zarówno z klientem indywidualnym, jak i biznesowym. Dostarczamy „wodę” do domów, biur, firm czy szkół.

Dbamy o to, by dostarczany przez nas sprzęt zapewniał krystalicznie czystą, świeżą i pyszną wodę. Stale też powiększamy naszą ofertę o nowe rozwiązania o produkty wiodące na rynku. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i nawiązania współpracy. Gwarantujemy najwyższą jakość usług, regularną sanityzację urządzeń, a wszystko z uwzględnieniem najwyższych, europejskich standardów.

Sprawdź również:

Dystrybutor wody dla firm — jaki wybrać?

Rodzaje dystrybutorów do wody

Dystrybutory wody – jakie mają wady i zalety?