Zakup odpowiedniego dystrybutora wody do domu może znacząco wpłynąć na codzienny komfort życia oraz zmotywować do sięgania po życiodajną wodę. Dzięki gamie dostępnych na rynku opcji możesz znaleźć urządzenia idealnie dopasowane do potrzeb Twoich, Twoich bliskich czy Twojej firmy.

Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze dystrybutora wody, aby mieć stały dostęp do świeżej i smacznej wody pitnej. Poznaj różnorodne modele i ich funkcje.

Bezbutlowe dystrybutory wody do domu

Dostępne na rynku modele różnią się wyglądem i funkcjonalnością. Niektóre przypominają tradycyjne dystrybutory z butlami, jednak są one podłączone bezpośrednio do wodociągu, tym samym zapewniają nieprzerwany dostęp do wody.

Inne modele mogą być montowane na blacie i przypominają ekspresy do kawy. Są też bezbutlowe dystrybutory wody ukryte pod blatem z elegancko wystającą wylewką. Bezbutlowe dystrybutory wody eliminują potrzebę noszenia ciężkich zgrzewek wody i tym samym przyczyniają się do redukcji ilości odpadów oraz nie wymagają regularnych dostaw.

Dystrybutory bezbutlowe filtrują wodę bezpośrednio z sieci wodociągowej, wykorzystując zaawansowane technologie, takie jak proces odwróconej osmozy. Woda jest wolna od szkodliwych substancji chemicznych, bakterii, wirusów i zanieczyszczeń mechanicznych, a jednocześnie zachowuje związki wpływające na jej dobry smak. Urządzenia te umożliwiają korzystanie z wody do picia, jak również do parzenia herbaty i kawy.

Dystrybutory wody gazowanej

Nablatowe dystrybutory wody gazowanej eliminują potrzebę korzystania z tradycyjnej wody butelkowanej, co jest zarówno wygodne, jak i ekologiczne. Niektóre modele wyposażone są w lampę UV eliminującą ewentualne bakterie.

Dystrybutory są podłączane bezpośrednio do systemu wodociągowego, co zapewnia stały przepływ wody. Woda przechodzi przez system filtracji, który usuwa zanieczyszczenia i poprawia smak przed gazowaniem. Następnie jest przepuszczana przez komorę i nasycana dwutlenkiem węgla z podłączonego cylindra, co prowadzi do powstania wody gazowanej. Taka woda jest gotowa do natychmiastowego spożycia i można nalać ją do szklanki czy butelki wielorazowej bezpośrednio z kranu dystrybutora.

Oferowane w różnych wersjach – od nablatowych, które przypominają ekspresy do kawy, po podłogowe czy imitujące tradycyjną wylewkę kranu – dystrybutory wody gazowanej mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb i estetyki każdego wnętrza, zarówno domowego, jak i biurowego. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się dostępem do krystalicznie czystej i smacznej wody gazowanej w dowolnym miejscu i czasie.

Dystrybutor wody gorącej

Dystrybutory wody gorącej gwarantują szybki dostęp do gorącej wody – niezbędnej do przygotowania napojów takich jak herbata czy kawa. Wyróżniają się one wysoką funkcjonalnością przy jednoczesnej bezawaryjności oraz oszczędności. Dzięki temu, że woda jest stale podgrzewana i gotowa do spożycia, użytkownik może cieszyć się gorącym napojem niemal natychmiast, bez konieczności czekania na zagotowanie wody.

Nowoczesne dystrybutory wody gorącej wykorzystują zaawansowane technologie, które nie tylko utrzymują stałą temperaturę wody, ale także gwarantują bezpieczeństwo użytkowania.

Wiele modeli jest wyposażonych w systemy zabezpieczające przed przypadkowym oparzeniem, takie jak blokady przycisków dla dzieci albo specjalne konstrukcje dysz minimalizujące ryzyko wycieku gorącej wody. Dodatkowo urządzenia mają wbudowane filtry, które oczyszczają wodę przed podgrzaniem, zapewniając jej wysoką jakość i smak.

Dystrybutory wody gorącej to również eleganckie elementy wyposażenia. Dostępne są w różnorodnych stylach i można je dopasować do indywidualnych preferencji estetycznych użytkowników. Ich kompaktowe wymiary pozwalają na łatwe umieszczenie w dowolnym miejscu bez zajmowania wolnej i cennej przestrzeni.

Urządzenia te są bardziej energooszczędne w porównaniu z tradycyjnymi metodami podgrzewania wody, co przekłada się na niższe rachunki za energię. Ponadto zmniejszają konieczność używania plastikowych butelek z wodą, wspierając tym samym walkę z problemem plastikowych odpadów.

Domowy dystrybutor wody pitnej — wolnostojący czy nablatowy?

Wybór między domowym dystrybutorem wody pitnej wolnostojącym a nablatowym zależy od kilku, bardzo indywidualnych czynników, takich jak dostępna przestrzeń, codzienne potrzeby, a nawet preferencje związane z estetyką urządzenia. Oba typy dystrybutorów mają swoje zalety.

  • Dystrybutor wolnostojący

Można go ustawić w dowolnym miejscu, wystarczy dostęp do źródła zasilania. Nie wymaga dodatkowej przestrzeni na blacie. Wyposażony jest w funkcje, takie jak podgrzewanie wody lub chłodzenie innych napojów.

Może być jednak niepraktyczny w małych przestrzeniach, tam, gdzie każdy centymetr podłogi jest na wagę złota.

Jest idealny do mniejszych kuchni lub ograniczonej przestrzeni, ponieważ zajmuje mało miejsca na blacie. Jest prosty w instalacji, często wystarczy podłączyć go do źródła wody i zasilania, aby móc z niego korzystać.

Przeczytaj również:

Jak działa dystrybutor wody?

Rodzaje dystrybutorów do wody

Dystrybutory wody – jakie mają wady i zalety?