Odwodnienie negatywnie wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jeśli za rzadko sięgasz po wodę, możesz mieć objawy, których nie wiążesz z tym faktem. Tymczasem bóle głowy, ciągłe uczucie przemęczenia, przesuszenie skóry, mniejsza wydolność organizmu czy osłabienie koncentracji, to nierzadko objawy zbyt małej ilości płynów w organizmie. Warto oczywiście skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem, ale jednocześnie można częściej sięgać po najzdrowszy napój — czystą wodę.
Jaką funkcję w organizmie pełni woda?
W ciągu dnia nasz organizm wydala do 3 litry wody. Tracimy ją wydzielając pot czy chociażby oddychając. Niedobory wody trzeba regularnie uzupełniać. Woda jest bowiem źródłem każdego życia. Warto w tym miejscu przypomnieć, że:
● nasz organizm w ok. 70 % składa się z wody;
● woda jest składnikiem limfy, krwi, żółci, płynu mózgowo-rdzeniowego i soków trawiennych;
● przyspiesza oczyszczanie organizmu i przemiany metaboliczne;
● chroni bardzo ważne organy, między innymi mózg;
● poprawia trawienie, funkcjonowanie nerek, przyswajanie stałych pokarmów;
● dzięki wodzie substancje odżywcze mogą być transportowane do wszystkich komórek w organizmie;
● reguluje temperaturę ciała;
● bierze udział we wszystkich procesach, jakie zachodzą w organizmie;
● nawilża skórę i śluzówki.
Wraz z wodą dostarczamy organizmowi łatwo przyswajalne pierwiastki, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Należą do nich tzw. pierwiastki życia: wapń, magnez, sód i potas.
Ile wody powinien pić przeciętny człowiek?
Zapotrzebowanie na wodę zależy od masy ciała i wieku człowieka. Od tego, jakie posiłki spożywa, w jakim klimacie żyje, czy jest mało aktywny fizycznie, czy wręcz przeciwnie.
Przyjmuje się więc, że przeciętna dorosła kobieta powinna pić 2 litry wody na dobę, a mężczyzna 2,5 litra wody. To oznacza 8-10 szklanek wody dziennie.
Można też samodzielnie obliczyć dobowe zapotrzebowanie na wodę, przyjmując, że na każdy kilogram masy ciała należy wypić 30 ml płynu. To jednak standard dla osoby średnio aktywnej fizycznie. Jeśli uprawiasz sport, przebywasz w wysokich temperaturach albo pracujesz fizycznie, ilość wypijanej wody należy zwiększać.
Wiesz, że warto pić wodę, ale nie za bardzo za nią przepadasz? Sięgaj po wodę z cytryną lub z listkiem mięty, bazylii czy pokrzywy. Jednocześnie ogranicz spożycie soków, kawy i herbaty. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej motywacji do picia wody dowiedz się dlaczego regularne picie wody to wybór i świadomy dobry nawyk.
Czy można pić wodę z kranu?
Do końca lat 80. XX wieku panowało przekonanie, że nie należy pić wody z kranu. Trzeba jednak pamiętać, że normy dotyczące wody pitnej dostarczanej do domów, nie były tak restrykcyjne, jak są obecnie.
Co prawda woda z kranu nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia i życia, jednak smak wody butelkowanej i strach przed ewentualnym zatruciem sprawiał, że woda z kranu była używana przede wszystkim do gotowania i celów bytowych.
Dzisiaj każdy wodociąg podlega ścisłemu nadzorowi, a nieprzegotowana woda z kranu jest bezpieczna i nierzadko całkiem smaczna. Woda jest regularnie poddawana badaniom. Nawet zwykły użytkownik może sprawdzić, jakiej jakości wodę pije, wchodząc na stronę internetową przedsiębiorstwa wodociągowego, z którego wody korzysta.
Dowiedz się więcej na temat składu wody z kranu czytając wpis: https://doskonalawoda.pl/sklad-wody-co-zawiera-woda-plynaca-z-naszych-kranow/
Woda z kranu czy z butelki?
Woda z oferowanych przez nas dystrybutorów wody swoim składem nie różni się od tej z butelek, a może nawet wypadać korzystniej. Również zawiera cenne dla ludzkiego organizmu minerały. Zastosowanie filtrów osadowych i aktywnych, renomowanego włoskiego producenta ATLAS Filtri s.r.l. dodatkowo ją oczyszcza oraz poprawia jej smak.
Tutaj przydają się też filtry odwróconej osmozy, czyli wykorzystujące naturalny proces oddzielania wody od substancji, które są w niej rozpuszczone. Specjalna membrana, przez którą przepływa woda, w komplecie z systemem filtrów osadowych i aktywnych, pozwala na otrzymanie wody bez zanieczyszczeń, trujących związków chemicznych, metali ciężkich, wirusów i bakterii.
Taką wodę można czerpać z instalacji wodociągowej przy pomocy dystrybutorów bezbutlowych, filtrujących ją w oparciu o technologię odwróconej osmozy. Zamiast więc kupować plastikowe butelki, które trafiają na wysypisko śmieci, można czerpać wodę bezpośrednio z dystrybutora.
Filtrowanie wody z „kranu” jest też znacznie tańsze, dlatego osoby, które piją odpowiednio dużą ilość wody, szybko odczują oszczędności po zrezygnowaniu z wody butelkowanej.