filtry do wody

Woda stanowi ważny składnik żywych organizmów. W przypadku człowieka utrata 15% wody prowadzi do śmierci, a utrata 10% oznacza trwałe uszkodzenie organów. Odwodnienie daje o sobie znać już przy 2-4%, dlatego tak ważne jest systematyczne nawadnianie.

Woda ma też inne zastosowanie. Jest niezbędna do utrzymania higieny ciała i otoczenia, przygotowywania posiłków czy obniżania temperatury organizmu podczas upałów. Co warto wiedzieć o tej płynącej z kranu?

Woda pod względem chemicznym

Pod względem chemicznym woda jest bardzo prostym związkiem zbudowanym z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Odzwierciedla to jej wzór chemiczny H20. Taki skład ma wyłącznie woda w czystej postaci, czyli destylowana.

Charakterystyczne są też jej temperatury zamarzania i wrzenia, gdyż wynoszą odpowiednio 0°C i 100°C. Te wartości stanowią podstawę do porównań z innymi związkami chemicznymi. Woda jest też wyznacznikiem stosunku masy do objętości, gdyż tylko w jej przypadku 1 litr jest równy 1 kg.

Woda z kranu a woda mineralna

Woda znajdująca się w codziennym użytku nigdy nie ma czystej postaci. Bez względu na to, czy jest to medium płynące z kranu, pozyskiwane z naturalnego źródła czy też woda mineralna w butelce, w każdej z nich znajdują się różne związki i pierwiastki.

W przypadku wody mineralnej jej skład jest uzależniony od miejsca czerpania. Najczęściej znajduje się ono w konkretnym środowisku, w otoczeniu skał o określonym składzie, od których przejmuje minerały. Różnorodność składu wód mineralnych można porównać, czytając etykiety na butelkach.

W przeciwieństwie do butelkowanej, woda z kranu ma nieco inny zestaw pierwiastków i związków mineralnych. W większości przypadków są one wynikiem uzdatniania różnymi metodami.

Jedną z nich jest stosowanie specjalnych filtrów do wody, które usuwają składniki odpowiedzialne za niewłaściwe pH, twardość wody czy też eliminują drobnoustroje i inne czynniki biologiczne. Tu warto wspomnieć, że przy odpowiednim sposobie uzdatniania i oczyszczania skład wody z kranu może być korzystniejszy dla organizmu niż skład wody mineralnej!

To doskonały powód do montażu dystrybutora wody podłączonego do sieci wodociągowej. Nie tylko zapewni on stały i nieograniczony dostęp do życiodajnej cieczy, ale też pozwoli ograniczyć kupowanie wody w butelkach i związane z tym zaśmiecanie środowiska plastikiem.

Czy woda wodociągowa może ulec zanieczyszczeniu?

Woda transportowana siecią wodociągową do domów jest poddawana wielu zabiegom oczyszczającym i systematycznie badana. Również sieć wodociągowa jest szczelna i dobrze zabezpieczona. Nie oznacza to jednak, że nie może dojść do jej zanieczyszczenia.

Najczęściej ma ono miejsce podczas nieprzewidzianych awarii czy tzw. przepływu zwrotnego, kiedy na skutek zmian ciśnienia woda cofa się w rurociągu. Zanieczyszczenia chemiczne i mechaniczne powstają w wyniku wypłukiwania wewnętrznych ścianek rur. Możliwe jest też namnażanie się bakterii, w tym niebezpiecznej E.coli.

Dowiedz się więcej na temat: Mikrobiologicznych zanieczyszczeń, czyli bakterii w wodzie

Czy warto pić wodę z kranu?

Pytanie o to, czy można pić wodę z kranu, jest zadawane przez tysiące osób od wielu lat. W przeszłości jedną z metod oczyszczania i dezynfekowania wody pitnej było jej chlorowanie. Niestety chlor w wodzie nie tylko zmieniał jej smak, ale też nie był zbyt dobry dla organizmu. Obecnie stosuje się inne metody dezynfekcji wody, w tym ozonowanie i lampy UV.

Picie wody z „kranu” jest obecnie znacznie lepszym rozwiązaniem niż kupowanie wody butelkowanej. Co ważniejsze, poziom czystości i skład wody w wielu regionach kraju pozwalają na jej spożywanie bez przegotowania.

Więcej na temat tego, dlaczego warto pić wodę przeczytasz we wpisie: https://doskonalawoda.pl/dlaczego-warto-pic-wode/

Dodatkowym udogodnieniem i sposobem na dalsze oczyszczenie wody jest instalacja dystrybutora z podłączeniem do sieci wodociągowej. Znajdujące się w nim filtry zatrzymują nie tylko chlor, ale również związki chemiczne odpowiedzialne za powstawanie kamienia, który jest zabójczy dla domowych czajników.

Korzystając z dystrybutora wody, można wiele zyskać: począwszy od dostępu do zdrowej, czystej wody pitnej w praktycznie nieograniczonych ilościach, po rezygnację z zakupu i dźwigania całych zgrzewek butelek. Dzięki temu nie tylko chroni się środowisko, ale też oszczędza koszty i czas potrzebny na uzupełnienie niedoborów wody w organizmie. Wystarczy przecież jedynie podstawić szklankę i  pobrać wodę z dystrybutora wody, a życiodajny napój jest gotowy do spożycia!