szklanka wody gazowanej

Wokół wody gazowanej powstało wiele mitów. Niektórzy konsumenci, wierząc w to, że szkodzi zębom czy podrażnia żołądek, rezygnują z jej picia, chociaż bardzo lubią jej smak.

Prawda jednak zawsze leży pośrodku. Badania potwierdzają, że wodę gazowaną można pić bez obaw, zwłaszcza jeśli nie lubimy wody zwykłej i ciągle jesteśmy lekko odwodnieni. Zrezygnować z niej muszą tylko nieliczni.

Sprawdź, jak powstaje woda gazowana, ile ma kalorii i jak jej składniki wpływają na samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Kto nie może jej pić? Czym różni się woda sodowa od gazowanej? Dzięki tej wiedzy świadomie wybierzesz swój ulubiony napój.

Dowiedz się również: Dlaczego warto pić wodę?

Jak powstaje woda gazowana?

Woda gazowana to woda mineralna lub źródlana nasycona dwutlenkiem węgla — gazem, który jest składnikiem powietrza. Zmienia on smak wody i sprawia, że jest ona bardziej orzeźwiająca.

W zależności od stopnia wysycenia wyróżnia się wody niegazowane, niskonasycone (do 1500 mg CO2 dm3), średnionasycone (1500-4000 mg CO2 dm3) oraz wysokonasycone dwutlenkiem węgla (> 4000 mg CO2 dm3).

Wiele osób zamiennie używa nazw „woda gazowana” i „woda sodowa”, jednak warto pamiętać, że wody te różnią się metodą ich przetwarzania, smakiem i składem.

Woda sodowa jest sztucznie przetwarzana, np. dodawany jest do wody cytrynian sodu, sól kuchenna czy wodorowęglan sodu, co zmienia smak wody. Woda sodowa może być np. lekko słona albo gorzka.

Woda gazowana otrzymywana jest z naturalnego źródła i naturalnie przetwarzana, zawiera składniki mineralne, takie jak wapń, magnez, potas i jej smak jest delikatniejszy, bardziej naturalny.

Poznaj skład wody – co zawiera woda płynąca z naszych kranów?

Czy woda sodowa gasi pragnienie?

Osoby, które sięgają po wodę gazowaną: naturalną źródlaną, mineralną, czy też sodową, uważają, że można dzięki niej skutecznie ugasić pragnienie. Kilka łyków wystarczy, by poczuć się w pełni odświeżonym.

Jednak nie oznacza to, że organizm się nawodnił. Ponieważ bąbelki gazu podrażniają błony śluzowe przewodu pokarmowego, mózg odbiera sygnał, że zaspokojone zostało uczucie pragnienia. Tymczasem, by nawodnić organizm optymalnie, należy codziennie, niezależnie od pory roku i temperatury powietrza, wypijać od 1,5 litra wody.

Dlatego też, żeby szybko ugasić pragnienie, można sięgać po wodę gazowaną, ale oprócz niej warto także pić wodę niegazowaną.

Czy woda gazowana jest niezdrowa?

Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: czy woda gazowana jest zdrowa, czy też nie? Wiemy już, że jest to zwykła, źródlana lub mineralna woda nasycona dwutlenkiem węgla, gazem, który nie tylko wdychamy, ale także sami wytwarzamy.

Nie ma w niej barwników, dodatków, konserwantów, nie ma też taka woda żadnych kalorii ani szkodliwych słodzików czy cukru. Czy może więc w jakikolwiek sposób szkodzić?

Zęby a woda gazowana

Kwas węglowy, który sprawia, że woda ma odczyn kwasowy, był uważany za składnik prowadzący do erozji szkliwa zębów. Jednak przeprowadzono badania, które wykazały, że w porównaniu do zwykłej wody niegazowanej, ta gazowana nieznacznie bardziej naraża szkliwo na uszkodzenie.

Ta różnica jest tak niewielka, że o wiele bardziej trzeba zwracać uwagę na ewentualne dodatki stosowane w napojach gazowanych i sokach. Cukier jest o wiele groźniejszy dla zębów, niż dwutlenek węgla z wody gazowanej i to jego w szczególności trzeba unikać.

Kości a woda gazowana

Nie ma żadnych dowodów na to, że picie wody gazowanej negatywnie wpływa na stan kości. Gęstość mineralną kości może zmniejszać np. regularne picie coli, ale nie wody z bąbelkami.

Uczucie sytości a woda gazowana

Po spożyciu wody gazowanej szybciej pojawia się uczucie sytości niż po wypiciu wody niegazowanej. Jest to jednak uczucie krótkotrwałe, ale może być pomocne w przetrwaniu diety odchudzającej. Ważne tylko, by nie sięgać po żadne wody smakowe, a jedynie po czystą wodę gazowaną.

Przewód pokarmowy a woda gazowana

Dwutlenek węgla z wody gazowanej nie dociera do żołądka, ponieważ część gazu ulatnia się, a część ulega szybkiemu wchłanianiu już w jamie ustnej. Jeśli żołądek jest pusty, płyny bardzo szybko przedostają się do dwunastnicy, a CO2 przekształca się tam w wodorowęglan. Przy dużej ilości CO2 może też dojść do mechanizmu odbijania.

Jeśli picie wody gazowanej towarzyszy jedzeniu, CO2 pozostaje w górnej części żołądka i powoduje uczucie pełności. Jeśli jednak dwutlenek węgla będzie utrzymywać się w żołądku, pojawi się wzdęcie i dyskomfort. Najlepiej jest więc pić wodę gazowaną małymi łykami.

Ciąża a woda gazowana

Woda gazowana jest nawet polecana kobietom w ciąży, ponieważ wspomaga procesy trawienia, wpływa na tworzenie i wydzielanie kwasu solnego oraz niektórych enzymów trawiennych, stymuluje produkcję soków żołądkowych, a nawet łagodzi mdłości, które bardzo często uprzykrzają życie ciężarnym, zwłaszcza w 1. trymestrze.

Dowiedz się również więcej na temat: jak budować nawyk regularnego picia wody

Przeciwwskazania do picia gazowanej wody

Po wodę gazowaną warto sięgać zwłaszcza w upalny dzień, kiedy potrzebujesz szybkiego ukojenia pragnienia. Nie ma ona negatywnego wpływu na zdrowie, ale są jednak osoby, które powinny powstrzymać się przed częstym sięganiem po nią.

Przede wszystkim przeciwwskazaniem do picia wody gazowanej są problemy z układem pokarmowym: częste bóle żołądka, wrzody, refluks żołądkowo-przełykowy, zgaga, częste wzdęcia, a także zespół jelita drażliwego.

Po wodę gazowaną nie powinny sięgać osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc i nadciśnieniem tętniczym. Problemy z gardłem i krtanią, czyli ostra infekcja, także są przeciwwskazaniem do picia wody z CO2. Nie należy jej też podawać małym dzieciom, których śluzówka jamy ustnej i przełyku może zostać podrażniona, zwłaszcza podczas zbyt szybkiego połykania.