Wiele mówi się o twardości wody i jej negatywnym wpływie na armaturę, sprzęty AGD, a nawet stan naszej skóry czy włosów. Zaleca się również stosowanie filtrów do wody, ze względu na niebezpieczeństwa płynące z kontaktu z twardą wodą.
Ale czym właściwie ona jest? Czy istnieje uczulenie na twardą wodę? Jak sprawdzić twardość wody i, co najważniejsze, jak skutecznie ją zmiękczyć?
Twardość wody – czym jest ten wskaźnik?
O twardej wodzie mówimy wtedy, gdy zawiera dużą ilość rozpuszczonych minerałów, głównie tlenku magnezu i tlenku wapnia, ale nie tylko. Może również zawierać chlorki, sulfidy, azotany i krzemiany oraz wodorowęglan wapnia.
Wyróżniamy kilka stopni twardości wody:
- 0-4 odH – woda bardzo miękka, na przykład woda z opadów, woda destylowana, woda bez minerałów,
- 4-8 odH – woda miękka, na przykład woda górska,
- 8-15 odH – woda średnio twarda, na przykład woda wodociągowa,
- 15-21 odH – woda twarda, na przykład woda wodociągowa, woda ze studni,
- powyżej 21 odH – woda bardzo twarda, na przykład woda pochodząca z obszarów wapiennych.
Według polskich norm twardość wody pitnej, powinna ona wynosić od 3,3 do 28 odH. Średnia twardość wody z kranu wynosi około 10odH. Typową twardą wodą jest woda mineralna, a miękką wodą – ta pochodząca z deszczówki czy potoków górskich.
Dowiedz się więcej na temat innych parametrów wody z wpisu: Skład wody – co zawiera woda płynąca z naszych kranów?
Dlaczego woda jest twarda?
Twardość wody jest ściśle powiązana z jej pochodzeniem. Największe znaczenie ma skała macierzysta i jej zasobność w poszczególne składniki mineralne. Ma ona wpływ na skład wody, która ulega nasyceniu tymi minerałami.
W przyrodzie jest to więc całkiem naturalny proces. Niestety, twarda woda obecna w naszych kranach może negatywnie wpływać na sprzęty domowe, a także, pod wieloma względami, na nasze zdrowie.
Jeśli w Twoim domu woda wodociągowa posiada wysoką twardość, warto zainwestować w bezbutlowe dystrybutory wody do domu, które świetnie oczyszczają wodę wodociągową. Taką wodę możesz pić bezpośrednio z filtra!
Twarda woda, a zdrowie
Twarda woda jest bogata w magnez i wapń w formie zjonizowanej, czyli najlepiej przyswajalnej dla naszego organizmu. Zatem picie lekko twardej wody, mieszczącej się w polskich normach, absolutnie nie zagraża zdrowej osobie.
Uważać na nią powinny osoby borykające się z chorobami nerek, zwłaszcza z kamieniami nerkowymi. W takiej sytuacji mocno rekomendujemy picie wody miękkiej, wcześniej uzdatnionej.
Oprócz tego twarda woda ma niekorzystny wpływ na naszą skórę i włosy. Powstałe osady z dużej zawartości magnezu i wapniu mogą osadzać się na skórze i zatykać pory, powodować podrażnienia, swędzenie skóry, a nawet uczulenie. Dotyczy to także skóry głowy, co z kolei może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów.
Osoby wrażliwe na wpływ twardej wody do codziennej higieny i pielęgnacji skóry powinny stosować wodę uzdatnioną. Jest ona bardziej miękka i tym samym delikatniejsza.
Twardość wody i jej wpływ na urządzenia domowe
Wiele osób przekonało się, że twarda woda ma bardzo szkodliwy wpływ na urządzenia domowe, które mają z nią ciągłą styczność. Dotyczy to przede wszystkim instalacji sanitarnych, kotła grzewczego oraz urządzeń AGD, na przykład czajnika czy ekspresu do kawy.
Osady, potocznie nazywane kamieniem, tworzące się na skutek działania twardej wody mogą znacząco obniżyć przepływy i wydajność sprzętu. Są też powodem powstawania korozji, różnych awarii sprzętów, a nawet mogą powodować straty cieplne na poziomie 20%. Twarda woda jest bardzo częstym powodem awarii pralek i wszelkich innych urządzeń podgrzewających wodę.
Powstające osady są też nieprzyjemne dla oka. Nabudowują się w czajnikach i na ich grzałkach, a jeśli nie będziemy ich regularnie usuwać, ich pozbycie się może wymagać zastosowania silnych detergentów. To oczywiście nie jest dobre dla naszej planety i naszych portfeli.
Osady z twardej wody zmieniają też smak i wygląd przygotowywanych z niej napojów, na przykład kawy czy herbaty. Często na zaparzonej herbacie lub kawie możemy zauważyć nieestetyczny osad – to właśnie osad z twardej wody.
Jak zmiękczyć twardą wodę?
Przejdźmy więc do kluczowej sprawy, a więc co zrobić, by zmniejszyć twardość wody, z której na co dzień korzystamy? Choć nie mamy wpływu na jakość wody płynącej w naszych kranach, nie oznacza to, że nie możemy nic zrobić z twardą wodą w mieszkaniu.
Istnieje kilka sprawdzonych metod na zmiękczenie wody. Oto dwa z nich!
- Uzdatnianie wody poprzez zastosowanie żywic jonowymiennych zmiękczających wodę – to jeden z najprostszych sposobów, aby oczyścić wodę z kamienia i różnych zanieczyszczeń. Dzięki temu za każdym razem, gdy sięgamy po wodę z kranu, mamy pewność, że jest odpowiednio uzdatniona. Należy jedynie pamiętać o regularnej wymianie lub regeneracji wkładów z żywicą jonowymienną, gdyż zbyt długie użytkowanie jednego wkładu doprowadzi do jego przesycenia i w efekcie przestanie uzdatniać wodę w odpowiedni sposób.
- Odwrócona osmoza – dystrybutory filtrujące wodę na bazie zjawiska odwróconej osmozy to najskuteczniejszy i najprostszy sposób na zmiękczanie wody w warunkach domowych. To naturalny proces polegający na oddzieleniu wody od rozpuszczonych w niej minerałów i innych substancji. Całość odbywa się bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych.
Jak dokładnie działają domowe urządzenia do uzdatniania wody? Otóż są one wyposażone w membranę – specjalną, półprzepuszczalną błonę, przez którą mogą przedostać się wyłącznie cząsteczki wody. Woda poddana ciśnieniu i przepuszczona przez membranę zostaje oddzielona od jakichkolwiek zanieczyszczeń, które trafiają bezpośrednio do ścieków.
W połączeniu z dodatkową filtracją przeciw osadom i kamieniowi uzyskujemy krystalicznie czystą, miękką wodę, idealną do picia i stosowania w życiu codziennym.
Jak widać, istnieją sprawdzone metody na zmiękczanie wody, z których możemy korzystać na co dzień. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą urządzeń do uzdatniania i filtracji wody. Oferujemy idealne rozwiązania zarówno do mieszkań, jak również biur i firm!