Picie wody

Każdy z nas zadaje sobie pytanie jaka ilość płynów powinna być dziennie spożywana, aby organizm prawidłowo funkcjonował.

1 litr na 30 kilogramów masy ciała – tyle płynów dziennie powinien przyjmować dorosły człowiek. W praktyce przekłada się to na 1,5–2,5 litra, czyli 6–10 szklanek każdego dnia. Wzmożona aktywność oraz wyższa temperatura powietrza dodatkowo zwiększają zapotrzebowanie na płyny. Dlaczego jednak picie dużej ilości wody jest tak ważne?

Organizm człowieka w około 70% składa się z wody. W samym mózgu jest jej 80%, a we krwi – aż 86%. Niemal wszystkie organy wewnętrzne potrzebują jej do prawidłowego funkcjonowania. Nic więc dziwnego, że picie wody okazuje się tak istotne dla ludzkiego organizmu.

Utrata nawet 1–2% wody powoduje uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją, natomiast 10-procentowy niedobór może zagrozić życiu. Stałe nawadnianie organizmu zwiększa efektywność i pozwala na podtrzymywanie procesów zachodzących w ludzkim ciele. Jakie jeszcze korzyści przynosi woda?

Picie wody pozwala zadbać o zdrowie i sprawność fizyczną. Co więcej określone warunki i aktywności zwiększają dodatkowo zapotrzebowanie na płyny. Picie dużej ilości wody jest szczególnie ważne, jeśli:

  • przebywasz w ciepłym pomieszczeniu (np. ogrzewanym biurze);
  • pijesz dużo kawy i herbaty, które mogą prowadzić do częściowej utraty wody z organizmu;
  • uprawiasz sporty lub czeka Cię duży wysiłek fizyczny.

Pamiętaj również, że woda w szczególny sposób jest potrzebna dzieciom, gdyż wspomaga ich prawidłowy rozwój. W 1. roku życia maluchy powinny otrzymać około 800 ml płynów na dobę (w tym ok. 400 ml wody). Dzieci między 1. a 3. rokiem życia powinny pić już około 1300 ml płynów na dobę, a ruchliwe przedszkolaki – nawet 1700 ml. Dlatego warto od najmłodszych lat budować w nich zdrowe nawyki.

Posiadanie dystrybutora filtrującego wodę w domu, w biurze czy w firmie wiąże się przede wszystkim z dużą wygodą jak i trendem.

Jeżeli do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest wypicie co najmniej 1,5 litra wody dziennie, to czteroosobowa rodzina potrzebuje aż 6 litrów płynu dziennie. 50 osobowa firma potrzebuje zatem 75 litrów wody. Gdy dbasz o zdrowie całej rodziny, czy pracowników kupujesz zgrzewki z wodą dość często. Jeśli jednak zdecydujesz się na bezbutlowy dystrybutor wody, wyeliminuje to konieczność dźwigania ciężkich butelek.

Wodę należy pić regularnie – najlepiej często, ale w mniejszych ilościach. Dzięki temu organizm lepiej przyswoi płyny. Jednorazowe przyjęcie zbyt dużej porcji wody może doprowadzić natomiast do wypłukiwania soli mineralnych. Organizm z reguły sam sygnalizuje, że potrzebuje płynów. Nie należy jednak doprowadzać do przedłużającego się, silnego uczucia pragnienia– świadczy to bowiem o odwodnieniu, które może być niebezpieczne dla zdrowia.

Warto sięgnąć po wodę tuż po przebudzeniu. Wypicie rano szklanki tego płynu pozwoli bowiem uzupełnić niedobory wody powstałe w nocy oraz pobudzić przemianę materii. Osobom odchudzającym się poleca się również picie szklanki wody na około 20 minut przed posiłkiem – sprawi to, że przyjmą mniejszą ilość pokarmu.

Korzystne dla organizmu jest zarówno picie wody niegazowanej, jak i gazowanej.

Wiadomym faktem jest to, że są osoby, które nie są w stanie pić regularnie zwykłej wody, wybierając wodę gazowaną. Woda gazowana ma również korzystny wpływ na organizm człowieka. Przy czym woda gazowana, ze względu na zawartość dwutlenku węgla, bywa uważana za bardziej orzeźwiającą. Statystyki pokazują, że w sezonie letnim 80% pracowników wybierają zimne napoje gazowane. Mając jednak swobodny dostęp do zimnej wody gazowanej, wybiorą właśnie taką, dzięki czemu zrezygnują z kupowania słodzonych napojów gazowanych i ich samopoczucie znacznie się poprawi, a ich wydajność w pracy będzie znacznie większa. Dzisiejsze technologie pozwalają na to, żeby otrzymać wodę gazowaną dzięki posiadaniu w firmie, czy też w domu bezbutlowego dystrybutora wody. Skorzystaj z bezpłatnego okresu próbnego, skontaktuj się z nami i pozwól nam pomóc wybrać idealne urządzenie dostosowane do Twoich potrzeb.