[22] 867 07 20

Poradnik co to jest odwrócona osmoza

Ty też dbasz o zdrowie swoje i swojej rodziny? Zapewne już wiesz, że podstawą zdrowej diety jest czysta woda. Dietetycy podają, iż człowiek nawet niezbyt aktywny fizycznie powinien wypijać około 2 -  2,5 litra wody dziennie. Nie zawsze jednak najlepsza woda do picia to ta butelkowana. Wbrew pozorom niekoniecznie jest tak wolna od zanieczyszczeń, jak się wydaje. Specjaliści potwierdzają, że najlepsza dla zdrowia jest woda z filtra wykorzystującego system odwróconej osmozy.

Czym jest odwrócona osmoza? To system wykorzystujący naturalny proces osmozy, który występuje we wszystkich organizmach żywych. Osmoza polega na selektywnym filtrowaniu płynów - organizm wybiera tylko te składowe płynu, które są mu potrzebne do życia i prawidłowego funkcjonowania. Tak naprawdę Twój organizm filtruje wodę w ten sposób przez cały czas. Proces osmozy zachodzi między komórkami, które otoczone są tzw. błoną osmotyczną. Ciśnienie osmotyczne niejako wysysa czyste cząstki z roztworu mniej stężonego i przesuwa je do roztworu bardziej stężonego.

Na podobnej zasadzie działają filtry odwróconej osmozy. Różnica polega na tym, że sam proces działa niejako „w drugą stronę” - ciśnienie wody wodociągowej działa po stronie wody nieoczyszczonej, pokonuje ciśnienie osmotyczne i przeciska przez mikrootworki membrany osmotycznej wyłącznie wodę czystą oraz niektóre proste związki soli pierwiastków.

Aby woda stała się naprawdę czysta, konieczne jest przefiltrowanie jej przez różnego rodzaju wkłady filtracyjne. Tylko w ten sposób możliwe jest całkowite usunięcie szkodliwych zanieczyszczeń mechanicznych, bakteriologicznych, a także chemicznych.