[22] 867 07 20

Woda - Twoje źródło życia, Twoje źródło zdrowia

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie znaczenie ma woda w Twoim życiu? Może odpowiesz, że to oczywiste - bez niej nie byłbyś w stanie żyć. Woda jest niezbędna do życia, tak jak tlen i pożywienie. Jednak jeszcze sto lat temu człowiek nie musiał zastanawiać się, jaką wodę pije, czy jest ona zdrowa, czy spełnia swoje podstawowe funkcje, czy nie zawiera chemicznych domieszek. Woda była zdrowa, ponieważ środowisko nie było jeszcze tak skażone jak teraz. Dziś, jeśli chcemy zachować zdrowie, musimy wiedzieć, jaką wodę pijemy. A Ty? Czy wiesz, co pijesz?

Od kiedy wybuchła moda na zdrowe odżywianie, ludzie chcą wiedzieć, skąd pochodzi kupowany w sklepie pomidor, żyto do chleba czy kurczak. Chcemy jeść zdrowe rzeczy, nienafaszerowane chemią i innymi szkodliwymi związkami. Czy nie tak samo powinno być z wodą? Przecież nie pozostaje ona odporna na negatywny wpływ zanieczyszczenia środowiska: bakterie, wirusy, związki chemiczne czy leki, którymi przesycone jest wszystko, nawet gleba.

Woda to źródło życia. Jakość naszego życia w dużej mierze zależy od jakości wody, którą pijemy. Zanim więc zdecydujemy, jaką wodę będziemy pić, dowiedzmy się czegoś więcej o jej niezwykłych właściwościach.

Po co nam woda?

Woda to, jak wiadomo, jeden z podstawowych składników naszego organizmu. Nie każdy jednak pamięta z lekcji biologii, iż woda to przede wszystkim rozpuszczalnik, medium transportujące pożywienie do komórek oraz nośnik informacji.

Jeśli codziennie pijemy odpowiednie ilości wody, regularnie oczyszczamy organizm z toksyn i innych szkodliwych związków. Jednak aby woda spełniała swoją funkcję rozpuszczalnika, nie może być wodą twardą, czyli nasyconą związkami nieorganicznymi. Tylko czysta, miękka woda w prawidłowy sposób usuwa toksyny z organizmu. Dwa podstawowe zadania wody: przenoszenie informacji i rozpuszczanie mogą być spełnione wyłącznie wtedy, gdy woda spoza komórek ma mniejsze stężenie związków chemicznych niż w komórkach.

Woda wysokozmineralizowana to nic innego jak twarda woda, która pozostawia nam osad na czajnikach i w pralkach. Zachodzi więc pytanie: Czy powszechnie akceptowana woda mineralna rzeczywiście jest tak zdrowa, jak się wydaje? Producenci wody butelkowanej zachwalają swoje produkty powołując się na zapotrzebowanie organizmu na takie pożyteczne minerały, jak wapń czy sód. Z drugiej strony lekarze alarmują, że picie wody mineralnej w dużych ilościach może prowadzić do chorób, takich jak kamica nerkowa czy zwapnienie żył.

-- Kto ma rację? --