[22] 867 07 20

Czy naprawdę trzeba pić dużo wody?

Spotkałeś się kiedyś z opinią, iż nadmiar wypijanej wody szkodzi, a nie pomaga? Niektórzy mówią, że woda wypłukuje minerały z organizmu. Inni uważają, że kawa czy herbata to też płyn i tak samo dobrze nawodnia organizm. Wszystko to są mity, które należy włożyć między bajki.

Nasze ciało średnio w 60% składa się z wody. Umniejszanie jej roli w stosowanej przez nas diecie to duży błąd.

Woda zobojętnia kwasy, rozpuszcza ich nadmiar i wypłukuje je z organizmu. Podobnie dzieje się ze szkodliwymi toksynami. Wszystkie te niechciane związki są usuwane z organizmu wraz z moczem, potem i przez jelita. Zaledwie 2-procentowy spadek ilości wody w organizmie prowadzi do jego zakwaszenia, które ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Organizm przechodzi niejako w tryb awaryjny - z bardzo negatywnym skutkiem!

Niestety, ogromna liczba ludzi działa właśnie w takim „trybie awaryjnym”. Dzieje się tak z powodu bagatelizowania rad dotyczących regularnego nawodniania organizmu.

-- Do czego może prowadzić zaniedbanie w kwestii regularnego nawodniania? --

Jednym z pierwszych objawów odwodnienia organizmu jest suchość skóry. Walczymy z nią stosując tony nawilżających kremów, podczas gdy nasza skóra tak naprawdę potrzebuje nawodnienia „od środka”. Nasze mięśnie wiotczeją i słabną. Badania wykazały, że 3-procentowy spadek zawartości wody w organizmie prowadzi do 10-procentowego spadku siły mięśni oraz 8-procentowego spadku szybkości i wytrzymałości organizmu.

4-procentowy spadek zawartości wody w organizmie to zawroty i bóle głowy, problemy z koncentracją, senność, niecierpliwość i niemożność podjęcia wysiłku fizycznego.

5-procentowy spadek wody w organizmie objawia się zmianami temperatury ciała i przyspieszonym biciem serca.

Czym bardziej odwodniony organizm, tym gorszy stan naszego zdrowia. Trwałe odwonienie prowadzi do chorób takich jak cukrzyca, astma, egzema, dusznica, alergia, nadciśnienie, a nawet otyłość. Skrajne odwodnienie przyczynia się do powstawania nowotworów i chorób serca.

-- Masz jeszcze wątpliwości, czy naprawdę trzeba pić dużo wody? --

Pamiętaj - odwodnienia organizmu nie widać gołym okiem. Wielu chorobom można by zapobiec, gdyby tylko stosować odpowiednią dietę - bogatą w dużą ilość wody.

Poza tym odwodnienie organizmu spowolnia przemianę materii. Jeśli więc chcesz schudnąć, w pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednią ilość wody do picia. Badania wykazały, że nawet niewielkie odwodnienie spowalnia metabolizm o 3%! Ale to jeszcze nie wszystko! Niski poziom wody organizmie wpływa na zwiększenie spożycia cukru. Czyli: jesteś odwodniony -> jesz więcej słodyczy. Woda to podstawowy składnik każdej diety - zarówno osób chcących schudnąć, jak i tych którzy dbają o linię.