[22] 867 07 20

Woda w szkole - źródełka niezbędne dla zdrowia dzieci!

Woda w szkole - źródełka niezbędne dla zdrowia dzieci!

Edukacja szkolna to znaczący etap życia dziecka. Uczniowie przez kilka lat spędzają w szkole nierzadko siedem czy osiem godzin dziennie. To co dzieci jedzą, ale też to co piją między lekcjami, ma ogromny wpływ na ich rozwój - zarówno fizyczny, jak i intelektualny. Każda placówka oświatowa powinna zapewniać możliwość zdrowego jedzenia i picia, a także kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe wśród najmłodszych. W Warszawie promuje to założenie akcja Wiem co jem. W ramach tej kampanii od 2014 roku wyjątkowo duży nacisk kładzie się na zdrowe napoje. Woda w szkole – dlaczego jest taka ważna?

Warszawa dba o edukację uczniów

Odżywianie to integralna część pobytu dziecka w placówce oświatowej. Nie ma w tym nic dziwnego – każdy uczeń spędza w szkole wiele godzin swojego życia. To co je w tym czasie, a także to co pije, ma wpływ na jego zdrowie, samopoczucie, sprawność intelektualną i energię do nauki. Nie zapominajmy, że nauka to dla dziecka naprawdę ciężka praca. Dlatego zapewnienie mu możliwości zjedzenia pełnowartościowego posiłku i wypicia zdrowego napoju w czasie pobytu w szkole jest niezwykle ważne!

Zachęcenie dzieci do jedzenia zdrowych posiłków i picia wartościowych napojów to nasz wkład w jego szkolne sukcesy!

Niestety zaobserwowano, że wraz z rozpoczęciem nauki w szkole następuje pogorszenie sposobu żywienia się dzieci i młodzieży.

Zjawisko to nasila się z wiekiem. Wynika to z planu zajęć w szkole, jak również częściowego usamodzielnienia się dzieci, które coraz częściej same decydują o wyborze żywności i sposobie żywienia, niewiele wiedząc o potrzebach organizmu i skutkach nieprawidłowego żywienia.

Dlatego istotną potrzebą jest z jednej strony zapewnienie dzieciom odpowiednich posiłków i napojów, z drugiej edukacja najmłodszych w zakresie zasad zdrowego odżywania. Kampania Wiem co jem już od kilku pomaga w osiągnięciu tych celów. Jej działania skierowane są do rodziców, pracowników szkół i oczywiście do samych dzieci. Pod patronatem merytorycznym Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie realizowany jest program organizacji prawidłowego żywienia dzieci oraz edukacji prozdrowotnej dla uczniów.

W ramach akcji Wiem co jem planowane są szkolenia dla osób opracowujących i przygotowujących posiłki dla dzieci. Szkolą się także najmłodsi. Każdego roku drugoklasiści z warszawskich szkół zgłoszonych do kampanii otrzymują ilustrowane książeczki z ćwiczeniami „Wiem, co jem, zasady prawidłowego żywienia dla dzieci”. Uczą się w najbardziej lubiany i skuteczny sposób – przez zabawę, warsztaty i konkursy np. podczas warszawskiego Dnia Dobrego Jedzenia.  

Wiem co jem, wiem co piję

W tym roku szczególnie zachęcono wszystkie warszawskie szkoły do promowania picia wody. Dlaczego?

Codzienna kultura picia wody skutkuje lepszymi decyzjami konsumenckimi dzieci w przyszłości, jest elementem profilaktyki zdrowia zawartym w priorytetach działań dla wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Picie wody, zamiast słodkich napojów, ma swoje uzasadnienie w zaleceniach żywieniowych dla dzieci. To właśnie czysta woda niegazowana powinna być podstawowym napojem w diecie każdego ucznia. Wyniki badań nad otyłością wśród dzieci są zatrważające. Żeby zahamować to wciąż narastające zjawisko, konieczne jest wyeliminowanie słodzonych napojów.

Każdy napój o pojemności 0,5l zawierający 50gr cukru to aż 18,2 kg cukru rocznie!

Dzieci oczywiście chętnie piją kolorowe słodkie napoje. Jak zachęcić je do picia czystej wody? Warszawskie szkoły będą miały źródełka do wody!  

Woda w szkole czyli projekt źródełko

Woda w szkole powinna być powszechnie dostępna – świeża, czysta i dobrej jakości. Stąd pilotażowy warszawski projekt Woda w szkole. Celem tego projektu jest zapewnienie bezpłatnej wody do picia dla 223 538 uczniów oraz personelu w 215 szkołach podstawowych, 152 gimnazjach, 181 szkołach ponadgimnazjalnych. Źródełka do wody, lub tzw. poidełka to właśnie sposób na zagwarantowanie dzieciom wygodnego dostępu do czystej i zdrowej wody. Realizacja tego zadania planowana jest do 2017 roku.

Źródełka do wody – ważny krok do zdrowia uczniów

Samo pojawianie się i korzystanie ze źródełek w szkole jest już dla uczniów atrakcją, co zachęca ich do picia wody. Poza tym woda z poidełek jest pyszna. Czemu zawdzięcza swój doskonały smak?

Poidełko do wody RIVER, z którego korzystają m.in. uczniowie w Zespole Szkół nr 80 przy ul. Orłów Piastowskich w Ursusie, to urządzenie wyposażone w wysokiej jakości system filtrujący. Woda z sieci wodociągowej przepływa przez kilka specjalistycznych filtrów.  Dzięki temu z kranika w poidełku wypływa krystalicznie czysty i smaczny napój.

Czy źródełka do wody są higieniczne?

Były głosy, że dzieci będą oblizywać kran - opowiada pani Monika Węgrzyn z Rady Rodziców z ZS nr 80 w Ursusie - Ale nie da się oblizywać kranu, płynie strumień wody i pije się bezpośrednio z tego strumienia. Woda jest pyszna, bo w urządzeniu są specjalne filtry.

Oprócz tego, że dzieci mają stały i bezpłatny dostęp do doskonałej jakościowo wody – mają też lżejsze plecaki. To dodatkowa, ale bardzo ważna zaleta zainstalowania poidełka w szkole.

Moje dziecko nosi nadal butelkę do szkoły, ale pustą, tylko żeby napełniać ją wodą na miejscu, kiedy potrzebuje. –  dodaje Pani Monika.

Poidełka do wody nie tylko w filmach

Źródełka do wody w polskich placówkach to istotny krok do realizacji europejskich standardów zdrowego żywienia. Dzieci będą mogły oglądać poidełka nie tylko w filmach – ale korzystać z tych urządzeń we własnych szkołach.

Źródełka do wody to jednak przede wszystkim wkład szkoły w zdrowie dzieci i ich sukcesy edukacyjne!

Chcesz mieć swój wkład w zdrowie i szkolne sukcesy dzieci? Zapewnij im poidełka do wody RIVER!

Do wyboru masz trzy źródełka różnej wielkości i o różnym kształcie, dostosowane do wieku i potrzeb twoich uczniów.

RIVER JUNIOR

RIVER

RIVER PRIME

Wybierz urządzenie, które będzie najlepsze dla twojej placówki.

Nie wiesz, które poidełko wybrać? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy ci w wyborze!

Dane kontaktowe

  • "ARKA" Sp. z o.o.
  • ul. gen. K. Sosnkowskiego 5i
  • 02-495 Warszawa
  • tel: [22] 867 07 20
  • e-mail: biuro@arkafiltry.pl
  • Google+
  • Twitter